Glasbearbeitung.
UV-Verklebung.
Łączenie szkła ze szkłem lub metalem
Klejenie szkła metodą UV odbywa się poprzez połączenie dwóch elementów lub za pomocą specjalnego przezroczystego kleju. Miejsca łączeń są następnie poddawane działaniu promieni UV, które mają za zadanie utwardzić klej. Metoda ta umożliwia zarówno klejenie ze sobą szklanych tafli jak i łączenie szkła z innymi materiałami tj. drewno, metal itp. Jedynym warunkiem jej skuteczności jest przepuszczalność promieni UV przez jedno z użytych tworzyw. Jeśli jednak wybrane przez nas szkło nie jest przezierne, można alternatywnie zastosować aktywator, który nie wymaga użycia lamp ultrafioletowych.
Największą zaletą techniki klejenia UV jest całkowita transparentność kleju. Po wyschnięciu miejsca łączeń stają się zupełnie niewidzialne, a klej nie przebarwia się z biegiem czasu ani nie zmienia swoich właściwości. Dodatkowo stanowi on bardzo silne spoiwo, wiązania między klejonymi elementami są mocne oraz bardziej wytrzymałe i odporne na czynniki mechaniczne i warunki atmosferyczne niż samo szkło.
Metoda ta pozwala na wyeliminowanie jakichkolwiek dodatkowych łączników tj. zaciski, zatrzaski, klamry itp. Dzięki temu produkt końcowy jest wizualnie lekki, zgrabny i subtelny.
Zastosowanie szkła klejonego jest bardzo szerokie. Można z niego tworzyć różne konstrukcje architektoniczne, elementy budowli, projekty dekoracyjne, wstawki itp.