Obróbka szkła.
Hartowanie.
Zwiększona wytrzymałość szkła
Hartowanie szkła to obróbka cieplna, która w znacznym stopniu podnosi walory użytkowe materiału, nie wpływając przy tym na jego wygląd.
Proces ten polega na ogrzaniu tafli szkła do wysokiej temperatury – tzw. temperatury odprężenia (620-680°C) a następnie jej gwałtownym schłodzeniu strumieniem sprężonego powietrza. W wyniku tego zabiegu w warstwach powierzchniowych szkła powstają miejscowe koncentracje naprężeń, dzięki czemu wzrasta sprężystość szkła oraz jego wytrzymałość termiczna i mechaniczna.
Szkło hartowane oznaczane jest symbolem ESG. Skrót ten (z jęz. niemieckiego Einscheiben Sicherheitsglas) sugeruje, że jest to rodzaj szkła bezpiecznego. Po rozbiciu tafla rozpada się na drobne, tępe kawałki, które nie kaleczą. Dzięki tej właściwości szkło hartowane znajduje bardzo szeroki wachlarz zastosowań w architekturze, budownictwie, meblarstwie a także w produkcji maszyn i urządzeń.
Po procesie hartowania szkło nie nadaje się już do dalszej obróbki, tj. przycinanie, szlifowanie itp. Wszystkie takie zabiegi powodują bowiem uszkodzenie szkła lub jego całkowite zniszczenie. Dlatego też produkcję szkła hartowanego przeprowadza się z wcześniejszym ustaleniem wymiarów i przeznaczenia końcowego produktu.
Zastosowanie szkła hartowanego:
- Przeszklenia, drzwi, ścianki działowe, kabiny prysznicowe, blaty stołów i ław, półki szklane
- Używane w różnego typu laminatach jako zadaszenia, barierki i przegrody balkonowe, balustrady, gabloty, szyby w windach, podłogi, dachy, podesty, balustrady malowane oraz z nadrukiem UV
- Jako elementy dekoracyjne i wypełnienia w meblarstwie i architekturze – np. szkło lodowe, czyli z efektem tłuczonego szkła
- W produkcji tylnych i bocznych szyb samochodowych oraz w sprzęcie AGD.
Oferujemy szkło hartowane na wymiar o grubości od 4mm do 19mm.